محل تبلیغات شما
آغال موری

بازی های محلی از دیرباز، عاملی برای تحرک و پویایی یک جامعه به شمار می رفته است، که علاوه بر فواید جسمی موجب همدلی و همکاری میان بازی کنان می شده است. بازی های محلی در خراسان رنگ وبوی خاصی دارند و روستای بیژائم نیز فارغ از این جرگه نیست.
در اینجا به اختصار نحوه ی بازی آغال موری » را که در میان مردم بیژائم رواج دارد بیان می کنیم .
ابزار لازم برای بازی: یک عدد توپ کوچک
تعداد بازیکنان: متغیر است و می تواند بین سه تا ده نفر باشد.
مکان بازی: زمینی مسطح بین پنج تا ده متر مربع ( به تعداد بازیکنان بستگی دارد.)
نحوه ی بازی:
ابتدا هر بازیکن ، چاله ی کوچکی که توپ بازی در آن جا بگیرد را حفر می کند. این چاله ها به تعداد بازیکنان و در کنار یکدیگر حفر می شود. سپس از فاصله معینی که مورد توافق بازیکنان باشد، توپ توسط بازیکنان به سمت چاله ها پرتاب می شود. توپ در چاله ی هر بازی کنی که افتاد ، به سرعت توپ را برمی دارد و بقیه به پشت خطی که از قبل ترسیم شده فرار می کنند. بازیکنان باید از پشت خط ،خود را به چاله ی حفر شده ی شان برسانند. بازیکنی که توپ در دست دارد باید مانع این عمل آنها گردد و حداقل یک نفر از بازیکنان را باید با توپ بزند . در پایان مجازاتی برای بازیکنی که موفق نشده در نظر گرفته می شود. و این بازی به همین شکل ادامه می یابد.

آیین روشن کردن آتش در گورستان

بادهای روستای بیژائم

تعزیه خوانى در بیژائم

بازی ,توپ ,بازیکنان ,ی ,چاله ,حفر ,چاله ی ,می شود ,تعداد بازیکنان ,های محلی ,بازیکنی که

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دانلود نرم افزار های جدید ای پی سافت opixicloy mukperclickcos relriedafi به شوق روی تو سفارش پوسترهای جدید کاغذ دیواری phaitrocenin فروش محصولات دیجی کالا پارس 09035059158 ★میراکلس★ وبلاگ شخصی حسین رضازاده